ÖZCAN, “DEMEK Kİ, GÖZLERİNE BATMIŞIZ!”

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, “Bırakın Ölsünler” başlığını atarak hakkında haber yapan Yenişafak Gazetesi’ne sert çıktı. “Demek ki çok gözlerine batmışız ki yandaş basın sözlerimizi çarpıtmış” diyen Özcan, “Buradan yandaş basına ekmek çıkmaz. Kırpıp alıp yapıştırırsanız bunun adı gazetecilik olmaz” dedi.

12 Eylül 2020

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, “Bırakın Ölsünler” başlığını atarak hakkında haber yapan Yenişafak Gazetesi’ne sert çıktı. “Demek ki çok gözlerine batmışız ki yandaş basın sözlerimizi çarpıtmış” diyen Özcan, “Buradan yandaş basına ekmek çıkmaz. Kırpıp alıp yapıştırırsanız bunun adı gazetecilik olmaz” dedi.

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Bolu basını ile yaptığı toplantıda koronadan vefat edenlerin sayısının sorulması sonrası yaptığı açıklamanın ulusal basında bazı gazeteciler tarafından çarpıtıldığını söyledi.

“BUNLARA GAZETECİ DEMEK BİLE ZÜL GELİYOR”

Bolu yerel basını ile yaptığı toplantıda kendisine koronadan vefat edenlerin sayısının sorulması üzerine, ölenlerin birçoğunun kronik rahatsızlığı olan yaşlı hastalar olduğunu söylediğini ifade eden Özcan, sözlerinin ulusal basında çarpıtılarak yazıldığını belirtti. “Demek ki çok gözlerine batmışız ki yandaş basın sözlerimizi çarpıtmış. . Buradan yandaş basına ekmek çıkmaz. Kırpıp alıp yapıştırırsanız bunun adı gazetecilik olmaz” diyen Özcan, “Yandaş basın yine bizimle ilgili bir haber yapmış, sözleri keserek birleştirerek, çarpıtarak bir haber yapmış. O haberi bir de Suriyelilerle ilgili yardım kesme haberiyle bağlayarak bir haber yapmış. Bu son derece maksatlı, kötü niyetli bir habercilik anlayışı bunu bir kere nefretle kınıyorum. Böyle yandaş bir zihniyet olmaz. Bunlara gazeteci demek bile zül geliyor. Üstelik öyle bir manşet atmış ki bir yandaş, “Bırakın Ölsünler” diye bir şey söylemiş. Bir kere hiç böyle bir şey ağzımdan çıkmadı. Basın toplantısında söylediklerimi gayet net hatırlıyorum” dedi.

DEMEK Kİ GÖZLERİNE BATMIŞIZ”

Yapılan basın toplantısında söylediği sözleri çok iyi hatırladığını söyleyen Özcan, belediyecilik anlamında göze battıklarını bu yüzden de sözlerinin çarpıtıldığını söyledi. Özcan, “Bu covitle ilgili ilk önlemleri alan biziz. İlk dezenfeksiyon işlemlerine başlayan biziz. Covitin yayılmaması için nüfusuna göre en fazla dezenfeksiyon ilacı kullanan belediye biziz. Sosyal yardım anlamında bütçesine göre en büyük sosyal yardımları da yapan yine Bolu Belediyesi. Demek ki çok gözlerine batmışız ki yandaş basının sözlerimizi çarpıtmışlar” dedi.

"O SÖZ, DOKTORUN SÖZÜYDÜ"

Ölen yaşlı hasta ile ilgili olarak “bir ayağı çukurdaydı” sözünün doktora ait olan bir söz olduğunu belirten Özcan, “Orada iki şey vardı söylediğim. Gazeteci arkadaşlarımız vaka sayısını ve ölüm sayısını sordu. Son vaka sayısını bilmediğimi söyledim yakın dönemde bilgi almadığım için. Ölüm sayısını biliyorum dedim. Mezarlıklar Müdürlüğü’ndeki defin işlemlerinden ötürü. Ama bu sorunun sorulacağını bilmediğim için son güncel bilgiyi almadım dedim. Ama şunu söyledim. Ölenlerin bir kısmının yaşlı insanlar olduğu, başka ağır hastalıkları da olan insanlar olduğunu söyledim. Orada bir Göynüklü covit vakası ölen bir hasta ile ilgili bir doktor şunu söylemişti. “Fatma Teyzemiz zaten bir ayağı çukurdaydı, hatta yoğun bakımda güzel ilgilendik. Belki de birkaç gün ömrünü uzattık” dedi. Bunu söyledim. Bırakın bu tanımlamayı bu haber içinden nasıl çıkardılar anlamakta güçlük çekiyorum” diye konuştu.

“İŞİTME ENGELİYLE KOVİTİN NE ALAKASI VAR?”

Özcan, söz konusu haberde hedefine koyduğu iddia edilen kronik rahatsızlığı olduğu için rapor alan belediye çalışanları ile ilgili söylediği sözlere de değinerek “Bir de orada tepki gösterdiğim bir şey daha vardı kendi belediye çalışanlarımızla ilgili. Evet burada astımdan, koahtan dolayı işlerine gelmeyenler var. Bunlar haklılar, risk gurubundalar çünkü. Ama bir de işitme engelinden dolayı gelmeyenler var dedim. Dizindeki rahatsızlıktan, bacağındaki sekmeden dolayı gelmeyenler var. İşitme engeliyle kovitin ne alakası var anlayamadım dedim.

BU AÇIKLAMADAN BUNU ÇIKARMAK AKIL TUTULMASI”

Söylediğim bunlardı. Bunları alıp çarpıttılar. Bir ayağı çukurda sözü bir atasözüdür. Ağır risk altında olan kişi anlamına gelir. Yoksa ben kimsenin ölmesini arzu eden biri değilim. Herkesin ölümünden üzüntü duyan biriyim. Böyle bir açıklamamdan böyle bir şey çıkarmak çok büyük akıl tutulması. Benim o günkü sözlerimde bu haberlere bu manşetlere konu olacak sözler yoktu. Buradan yandaş basına ekmek çıkmaz. Kırpıp alıp yapıştırırsanız bunun adı gazetecilik olmaz” diye konuştu.

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

İlgili haberler

Yazarlar

Son yorumlar

Bu hafta en çok okunanlar

2021 © İnterbolu TV
© 2020 Tüm hakkı interbolutv.com sitesine aittir. İçerik ve görseller "Telif Hakları Kanunu" ile korunmaktadır. Köşe yazılarından yazarlar sorumludur. İçerik, resim ve medya kaynak göstermeden kullanılamaz. interbolutv.com sitesi Anadolu Ajansı abonesidir.