ÖZCAN VERYANSIN ETTİ

Bolu Belediye Başkanı Özcan Bolu İl Özel İdaresi’nin Sazakiçi grup köylerinin asfalt yollarını yenileme ihalesini en düşük fiyatı vererek almalarına rağmen, sözleşme beklerken son gün ihaleyi başka firmanın aldığını öğrendiklerini söyledi. 15 yıldır tüm işleri Bolu Belediyesi yaparken 31 Mart’tan sonra alınan ihalenin iptal edildiğini belirten Özcan, sorunun halledilmediği takdirde Bolu İl Özel İdaresi yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını kaydetti.

25 Eylül 2020

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan İl Özel İdaresi’ni kamuoyuna şikayet etti.

SÖZLEŞMEYE 1 GÜN KALA İHALE İPTAL EDİLDİ”

Bolu İl Özel İdaresi’nin Sazakiçi grup köylerinin asflt yollarını yenileme ihalesini birkaç ay önce en düşük teklifi vererek Belediye’nin aldığını söyleyen Özcan, “Önceki aylarda Sazakiçi grup köyleri asfalt yapım işi ile ilgili yapılan açık ihale işi şirketimize kaldı. Sözleşme imzalanmasına 1 gün kala ihalesi iptal edildi. Sonraki süreçte işin davet usulü ihale yöntemi ile yapılacağını haber aldık. Bunun üzerinde tarihinde yapılacak ihaleye şirketimizin davet edilmesini talep ettik.

YENİ İHALEYE DAVET EDİLMEDİK”

Ancak talebimize geri dönüş olmadığı gibi ihaleye de davet edilmedik. Öğrendiğimize göre 25.09. 2020 tarihinde davet usulü ihalenin yapıldığını öğrenmiş bulunmaktayız. Bolu Bel A.Ş olarak bugün yapılan ihalede en düşük teklifi veren firmanın yüzde 15 altında bir fiyatla ve şartnamenize aynen uyarak bu işi yapmayı kabul ve taahhüt ediyoruz diye bir yazı gönderdik.

YÜZDE 15 DAHA UCUZA YAPARIZ”

Bu belediye şirketinin açık bir daveti. Belediye şirketi olmaz diyorlarsa ben Bolu Belediye Başkanı olarak söylüyorum, en düşük teklifi kim verdiyse açıklasınlar, yüzde 15 altında protokolle Bolu Belediyesi olarak yapmaya razıyız. Bu 10 bin kilometrelik bir yol. Atıyorum 5 milyon lira teklif verildi. Biz diyoruz ki yüzde 15 altında aynı şartlarda yapalım. Örneğin 5 milyon lira üzerinden söylüyorum, 750 bin TL kamunun cebine kalsın” diye konuştu.

“31 MART’TAN SONRA ALINAN İŞLER İPTAL EDİLİYOR”

Son 15 yıl boyunca Bolu İl Özel İdaresi’nin bu konuda hiçbir ihalesi olmadığını tüm işleri Bolu Belediyesi’nin yaptığını söyleyen Özcan, 31 Mart seçimlerinden sonra durumun değiştiğini belirtti. Özcan, “Bütün işleri protokolle Bolu Belediyesi yapmış. Doğru bir yöntem mi, doğru bir yöntem. Kamunun işini kamu yaptığında her iki idare açısından da daha karlı olur. Ancak her nedense 31 Mart seçimlerinden sonra bırakın protokol yapmayı, belediye şirketinin kazandığı ihaleleri iptal ediyorlar, sonraki ihaleyi de talep etmesine rağmen belediye şirketini çağırmıyorlar. Burada halkın parası heba oluyor. Benim derdim bu. Dolayısıyla ben halkına karşı sorumlu bir belediye başkanı olarak bu konuyu kamuoyuna şikayet ediyorum.

VALİ’YE ÇAĞRIDA BULUNDU

Sayın valimize de bir çağrıda bulunuyorum. Burada halkın cebinden daha fazla para çıkacak. Lütfen sayın valim sürece müdahale edin. İhalenin iptal edilmesi talimatını verin. Bolu Belediyesi ile İl Özel İdare’nin konuştuğumuz şartlarda protokol yapmasına müsaade edin.

GEREKİRSE SUÇ DUYURUSNDA BULUNACAĞIZ”

Yoksa biz bundan sonraki süreçte İl Özel İdare yetkilileri aleyhine suç duyurusunda bulunmak dahil, her türlü işlemi yapacağız. Biz Özel İdare’den para kazanma dersinde değiliz. Biz Özel İdare’nin yapacağı işi daha ucuza mal etme derdindeyiz. Halkın parası halkın cebinde kalsın diye. Ama birileri ısrarla bizi davet etmiyor. İşi daha ucuza yaptırmak istemiyor. Bunun sebebini de soruyorum. Yorumunu da kamuoyunun takdirine bırakıyorum” dedi.

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

İlgili haberler

Yazarlar

Son yorumlar

Bu hafta en çok okunanlar

2021 © İnterbolu TV
© 2020 Tüm hakkı interbolutv.com sitesine aittir. İçerik ve görseller "Telif Hakları Kanunu" ile korunmaktadır. Köşe yazılarından yazarlar sorumludur. İçerik, resim ve medya kaynak göstermeden kullanılamaz. interbolutv.com sitesi Anadolu Ajansı abonesidir.