500 BİN TABLET DAĞITILACAK

Milli Eğitim Bakanlığı, Kovid-19 salgını nedeniyle dijital ortamda sürdürülecek hibrit eğitim modelinde, öğrencilere destek olmak amacıyla 500 bin tabletin öncelikli ihtiyaç sahibi öğrencilere dağıtımına önümüzdeki haftadan itibaren başlayacak.

500 BİN TABLET DAĞITILACAK
8 Ekim 2020

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 12 Ekim itibarıyla yüz yüze eğitime başlayacak 2, 3, 4, 8 ve 12. sınıf öğrencileri için de tıpkı ilkokul 1. sınıf öğrencilerinde olduğu gibi yüz yüze eğitimin ve uzaktan eğitimin birlikte yürütüleceği "hibrit eğitim modeli" planlaması yaptı. 

Bu kapsamda bazı dersler yüz yüze işlenecek, bazı dersler de TRT EBA kanalları, dijital eğitim platformu EBA ve canlı dersler kanalıyla yürütülecek.

Bakanlık tarafından uzaktan eğitim sürecinde bilgisayar ve internet erişimi konusunda desteğe ihtiyacı olan öğrenciler için hayata geçirilen EBA Destek Merkezlerinin sayısı Türkiye genelinde 12 bin 238'e ulaştı, önümüzdeki süreçte sayı daha da arttırılacak.

DAĞITIM STRATEJİSİYLE HAREKET EDİLECEK

MEB, uzaktan eğitim sürecinde ihtiyaç sahibi öğrencilerin tablet bilgisayar gereksinimlerini karşılamak için ilk aşamada 500 bin öğrenciye tablet bilgisayar ulaştıracak.

Tablet bilgisayarların öncelikli ihtiyaç sahibi öğrencilere hızla ulaşabilmesi için hazırlanan dağıtım stratejisiyle hareket edilecek ve gelecek haftadan itibaren öğrencilere tablet bilgisayarlar teslim edilmeye başlanacak.

Bu doğrultuda, ihtiyaç sahibi öğrenciler arasından ailesinin gelir düzeyi, eğitim çağındaki kardeş sayısı, yüz yüze eğitime devam etme durumu, özel eğitim gereksinim halleri gibi hususlarda resmi veriler üzerinden bir önceliklendirme yapıldı.

Cihazların dağıtım süreci, il milli eğitim müdürlüklerince koordine edilecek. Cihazlar, okul yönetimlerince ihtiyaç sahibi öğrencilere ulaştırılacak.

Ayrıca yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları, kamu ve özel sektör kuruluşları ile sivil inisiyatifler tarafından sunulan ayni ve nakdi bilgisayar desteklerinin de öncelikli ihtiyaç sahibi öğrencilere hızla ulaşabilmesi için de aynı stratejiyle hareket edilecek.

Tabletlerde öğrencilerin EBA ve canlı dersler için kullanacakları internetin, Bakanlık tarafından temin edilmesi hazırlıkları da sürüyor.

Öte yandan, okulların açılma durumuna göre yeni tablet dağıtımına ilişkin planlamalar yapılacak.

Yeni eğitim öğretim dönemi, TRT EBA, EBA ve canlı dersler kullanılarak uzaktan eğitim yoluyla 31 Ağustos'ta başlatılmıştı. Kovid-19 salgını nedeniyle uzaktan yürütülen yeni eğitim öğretim döneminde yüz yüze eğitime, anasınıfı ve ilkokul 1'inci sınıflarda 21 Eylül'de geçilmişti. Yüz yüze eğitimde yeni dönem, seyreltilmiş uygulamalarla 2, 3, 4, 8 ve 12. sınıflar için 12 Ekim Pazartesi günü başlatılacak.

17 yorum yapılmış

 • İshak8 Ekim 2020 - 15:50
  Benim tablete ihtiyacım var babam engeli
 • Emine 8 Ekim 2020 - 17:21
  Tablete çok ihtiyacı var kızımın derse giremiyor
  %100   (Toplam 1 oy kullanıldı.)
 • Ayşe barkodat 8 Ekim 2020 - 17:55
  Hayirli gunller efendim biz cok zor durumdayiz unuvesteye giden 3 çocugumuzun gecen yildan kalan taksitlerini odeyemedigimiz icin yeni kayit yapamiyoruz 7cinci sinifa giden cocuk derse giremiyor 9 aylik kiramiz duruyor bize tardim edebilirmisiz
 • Barış DAĞLI 8 Ekim 2020 - 20:33
  Bizim ihtiyaçimiz var kızım telefondan giriyo ama oğlum 5.inci sınıfta giremiyor derse okul ihtiyaçlarını alamiyorum çoçuklarima maddi durumumuz yok 3 çocuğum var
 • Melek8 Ekim 2020 - 21:09
  Bizimde tablet ihtiyacımız var iki çocuk okutuyorum derslere katılamıyoz
 • Melek8 Ekim 2020 - 21:12
  Bizimde tablete ihtiyacımız derslere giremiyoz
 • Amet8 Ekim 2020 - 21:57
  Tablet bana cookkk lazım babam calismıyo fakiriz
 • Hasret atabay8 Ekim 2020 - 23:32
  Tablete ıhtıyacımm var 4 cocugum var esım masını alamıyo benım maasımla ıdare esıyoruz oglum ve kızım ders ışleyemıyo yardım edın lutfen
 • Bahar yılmaz9 Ekim 2020 - 00:07
  Benim kızım için de gereklidir yardımcı olursanız sevinirim
 • Şengül Demirci Aşçı 9 Ekim 2020 - 08:05
  Benim iki tane çocuğum okula gidiyor bir tane telefon var ikisinin canlı ders saatleri denk geliyor bir tanesi giriyor bize de yardımcı olun
 • Mehmet umut EDIK 9 Ekim 2020 - 12:02
  Tablete ıhtıyacım var babam yok benım annem rahatsız çalışamıyor
 • Sibel kuş9 Ekim 2020 - 14:55
  2oglum var 2side okula gidoyorlar 1telefon'dan ders sagliyorum yeterli gelmiyor tablet yda bilgisayar ilgineze önemle rica ediyorum
 • Selma Geldi9 Ekim 2020 - 23:43
  Üç tane çocuğum var bir tane telefon olduğu için online dersleri aynı saate denk geldiği için giremiyorlar kizim özel eğitime gidiyor.
 • Neşe URFAN 10 Ekim 2020 - 00:57
  Oğlumun ihtiyacı var tablete derse zor giriyor
 • Feride10 Ekim 2020 - 21:58
  Benimde ikizlerim okula gidiyor eşim kısıtlı çalışıyor inşaatçı parasını alamadığı zamanlar oluyo üç çocuğum var tableti iz yok telefonda a İnterneti iz az bende yardım istiyorum
 • Basak cicek11 Ekim 2020 - 18:19
  Benim de ihtiyacim var cocugum ilk okul 1, ainifa basladi internetimiz yok uzaktan wgitime katilamiyor telefonla olmuyor yardimci olursaniz allah razi olsun simididen
 • Gülsüm adem11 Ekim 2020 - 23:12
  Bizim tablet ihtiyacimiz var eskm. Isten cikartildi kiraciyim bosclar bogaza kadar kiredi boscum var 3 cocukla imkanim yok tablet ihtiyacim var 3 sinifa gidiyor ogrencim

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

İlgili haberler

Yazarlar

Son yorumlar

Bu hafta en çok okunanlar

2021 © İnterbolu TV
© 2020 Tüm hakkı interbolutv.com sitesine aittir. İçerik ve görseller "Telif Hakları Kanunu" ile korunmaktadır. Köşe yazılarından yazarlar sorumludur. İçerik, resim ve medya kaynak göstermeden kullanılamaz. interbolutv.com sitesi Anadolu Ajansı abonesidir.