SEBEN'DE 30 TON ÜZÜMDEN 3 TON PEKMEZ YAPILDI

Seben'de bin dekar alanda yetiştirilen 30 ton üzüm, üzüm sıkma makinesiyle 3 ton pekmeze dönüştü.

SEBEN'DE 30 TON ÜZÜMDEN 3 TON PEKMEZ YAPILDI
15 Ekim 2020

Bolu'nun Seben ilçesinde yetiştirilen üzümler bereketini vermeye başladı. İlçeye getirilen üzüm sıkma makinesinin kolaylığı ile üreticiler, bin dekar alanda yetiştirdikleri 30 ton üzümden 3 ton pekmez elde etti.

Konuya ilişkin açıklama yapan Bolu Tarım ve Orman İl Müdürü İzzet Murat, emeğin berekete nasıl dönüştüğünü anlattı. Murat, "2020 yılı İl Özel İdaresi destekleri ile Seben İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüzce alınan üzüm suyu sıkma makinesi üreticilerimize hizmet vermeye devam ediyor. Bitkisel üretimde Bolu ilinin ve çevre ilçelerin üretim üssü olarak değerlendirilen ilçemizde asma yetiştiriciliği yaklaşık 1000 Dekar alanda yapılmaktadır. Geçmiş yıllarda İl Özel İdaresi ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüzce dağıtımı yapılan asma fidanları ile yörenin yerli çeşitlerinin yanı sıra ekonomik olarak Pazar değeri yüksek olan çeşitlerde yaygınlaşmış durumda. Trakya İlkeren, Horoz Karası, Yalova İncisi, Razakı gibi çeşitler ile beraber yörenin kendine has çeşitleri etli beyaz ve yerli karanın üretimleri devam  etmektedir. Sofralık, yapraklık ve pekmezlik olarak değerlendirilen çeşitlere tüketicilerin ilgisi yoğun olarak devam etmektedir" dedi.

Pekmez yapımındaki en büyük iş gücü ve zorluklardan birinin üzüm sıkma makinesi olmaması olduğunu söyleyen Murat, bu makinenin temini ile üretimin hızlandığını kaydetti. Murat, "Üzüm suyunun sıkılması makine ile bu güçlük aşılmıştır. Elektrikli, tekerli, taşınabilir makine ile saatte 1 tona kadar üzümünü suyunu sıkma işlemi yapılabilmektedir. Bu hizmetten faydalanarak ilçe merkezinde ve bağlı köylerinde yaklaşık 30 ton üzüm suyu sıkılarak 3 ton civarında pekmez yapılmıştır. İnsan iş gücü ile 1 gün sürecek işlem makine ile 1 saatte yapılabilmektedir" dedi.

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

İlgili haberler

Yazarlar

Son yorumlar

Bu hafta en çok okunanlar

2021 © İnterbolu TV
© 2020 Tüm hakkı interbolutv.com sitesine aittir. İçerik ve görseller "Telif Hakları Kanunu" ile korunmaktadır. Köşe yazılarından yazarlar sorumludur. İçerik, resim ve medya kaynak göstermeden kullanılamaz. interbolutv.com sitesi Anadolu Ajansı abonesidir.